SPORTURI  »  TENIS  »  ATP MADRID

VIDEO Rafael Nadal și-a luat revanșa! A trecut de Alex De Minaur, în turul 2 de la Madrid

Rafa Nadal // FOTO: Imago

Articol de - Publicat sambata, 27 aprilie 2024 19:48 / Actualizat sambata, 27 aprilie 2024 20:43

Rafael Nadal (37 de ani, 512 ATP) l-a învins pe australianul Alex De Minaur (25 de ani, 11 ATP), scor 7-6 (5), 6-3, și s-a calificat în turul 3 al turneului de la Madrid. Acolo unde va da peste argentinianul Pedroa Cachcin (29 de ani, 91 ATP).

La 10 zile după înfrângerea de la Barcelona, Rafael Nadal și-a luat revanșa în fața lui De Minaur, după un meci de două ore. Și arată că se simte din ce în ce mai bine, mai ales pe suprafața pe care și-a dominat adversarii ca nimeni altul.

Rafa pentru totdeauna
EDITORIAL

Rafa Nadal, victorie la Madrid cu De Minaur

În fața unor tribune pline, Rafael Nadal a jucat în multe momente ca în vremurile bune, impresionând numele mari care au venit pe arena „Manolo Santana”. Printre ele, Regele Felipe VI, Zinedine Zidane sau Vinicus.

Deși nu este la cel mai înalt nivel, din punct de vedere fizic, Rafa a început bine meciul și a condus cu 2-0, dar a fost egalat imediat. S-a mers cap la cap până la 3-3, scor la care De Minaur a făcut un break. Australianul a condus cu 4-3, dar în game-ul următor, Nadal a reușit egalarea. Ulterior, s-a ajuns în tiebreak, acolo unde ibericul a fost mai bun, reușind să ia setul cu 7-6.

Setul secund a debutat tot cu un break al lui Nadal, care de data asta a reușit să se mențină în față. A reușit să-și câștige fiecare game de serviciu, iar la 5-3 a mai câștigat o dată pe serviciul lui De Minaur. A luat setul cu 6-3 și s-a calificat în runda următoare, fiind aplaudat de întreaga arenă.

VIDEO. Rezumatul meciului dintre Rafael Nadal și Alex De Minaur

Citește mai multe știri din tenis:

Jaqueline Cristian, încrezătoare după calificarea în turul al 3-lea la Madrid: „Încă nu simt că sunt la sută la sută față de cum joc la antrenamente”
WTA MADRID / INTERVIU
Sorana Cîrstea, după înfrângerea de la Madrid: „Am servit foarte prost azi, nu aveam voie” + „Iga este numărul unu pentru un motiv”